Dowiedz się, jak odkryć swoje mocne strony

Czy znasz swoje mocne strony?

Każdy ma jakieś mocne strony.

Wszyscy je mamy. Nawet nie jedną, mamy ich więcej.

Poszukiwanie swoich mocnych stron warto rozpocząć od określenia, o czym my tu w ogóle mówimy.

Czy mocna strona to mój talent? Dar?

Czy mocna strona to czynność, którą wykonuję bezbłędnie?

Czy może jest to coś, co mogłabym robić bez przerwy?

Wyobraź sobie, że wszystko naraz!

Co to są mocne strony?

Mocne strony to takie czynności, które wykonujemy z łatwością, z dobrym efektem i lepiej niż inni.

Jeśli ktoś prosi Cię o pomoc w napisaniu listu do urzędu skarbowego, to można podejrzewać, że masz wyjątkowe umiejętności w posługiwaniu się formalnym językiem.

Jeśli koleżanka prosi o radę w wybraniu kreacji na imprezę, to zapewne dlatego, że docenia Twój dobry gust i styl w tworzeniu wizerunku.

Jednak to nie wszystko, bo najważniejsze i decydujące jest Twoje osobiste odczucie. Musisz lubić to, co robisz i wykonywać to z przyjemnością i chętnie! Musisz czuć się komfortowo w działaniu.

Kiedy działasz, wykorzystując swoje mocne strony, czujesz, że jesteś w swoim żywiole. Wszystko przychodzi Ci naturalnie. Jesteś pewna, że do tego właśnie się urodziłaś i czujesz się jak ryba w wodzie. Nie masz ochoty przestać, czas ucieka przez palce, a Ty zapominasz o Bożym świecie. Masz tak czasami?
Jeśli zapomnisz o osobistym odczuciu, może się okazać, że wykonujesz perfekcyjnie swoje obowiązki, otrzymujesz za nie pochwały i godziwe wynagrodzenie, ale nie znajdujesz pełnej przyjemności.

Ostatecznie znosisz jakoś swoje życie i… czekasz na weekend, lajkując na fejsie poniedziałkowe posty znajomych, którzy wspierają innych słowami „byle do piątku”.

Czasem myślisz sobie, że cudownie byłoby mieć pracę, którą się kocha, ale to przecież zbyt piękne, żeby było prawdziwe.

Są tacy, którzy myślą, że są za młodzi. Noszą w sobie przekonania, że najpierw trzeba sobie „zapracować”, zakasać rękawy i harować w pocie czoła, brudzie i łzach, a potem – jeśli starczy czasu – zajmować się swoją pasją. Robić co się lubi? Chyba na emeryturze!

Są też tacy, którzy mówią, że są już za starzy. Wpadli w pułapkę pewnego etatu i „zarabiają na chleb ciężką pracą”. Dawno już stracili marzenia. Nie wierzą, że mogą coś zmienić. Zresztą, nawet gdyby mogli, to po co, skoro teraz mają stałą pensję. Podbijanie świata i gonienie za marzeniami zostawiają dla młodych, którym się jeszcze chce.

No, z takim podejściem to tylko usiąść i płakać.

Skoro tak, to od czego zacząć?

Po pierwsze, trzeba zbudować w sobie właściwe przekonanie:
Posiadasz mocne strony, które czekają, żeby je odkryć i wykorzystać!

W takim razie jak znaleźć swoje mocne strony?

W internecie i w czasopismach można zrobić sobie różne testy i quizy, które mówią nam, jacy jesteśmy.

Choć wiele z nich odkrywa przed nami uniwersalne ziarenko prawdy, większość testów z gotowymi odpowiedziami jedynie szufladkuje nas do różnych kategorii.

Takie testy bazują na hipotetycznych sytuacjach, w których nigdy się nie znaleźliśmy, więc odpowiadanie, jak byśmy się wtedy zachowali jest niczym więcej, jak tylko zgadywaniem.

Najskuteczniejsze jest spojrzenie na siebie z różnych perspektyw i dokonanie samooceny. Pamiętając o tym, że osobiste odczucie odgrywa tu kluczową rolę, swoje mocne strony znajdziesz… w sobie.

Tylko Ty możesz określić, jakie są Twoje mocne strony!
I to jest bardzo dobra wiadomość. Siebie nie oszukasz, prawda?

Co trzeba zrobić?

Oto kilka metod:
  • Przyjrzyj się swoim pasjom. Pasja zawsze jest zgodna z naszym odczuciem przyjemności i satysfakcji. Jeśli do tego wychodzi Ci to dobrze, inni przychodzą do Ciebie po pomoc w danym temacie, a może nawet są gotowi Ci za to zapłacić – to jest Twoja mocna strona!
  • Przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenia. Zwracaj uwagę na wszystkie czynności, które sprawiały Ci przyjemność w pracy, w których chętnie pomagałaś innym.
  • Zacznij marzyć – bez wątpienia marzymy o rzeczach przyjemnych. Jeśli spojrzysz na swoje marzenia pod kątem przydatności i funkcjonalności, być może odkryjesz coś zaskakującego!
  • Eksperymentuj i próbuj nowych zajęć. Zastanów się, co Ty sama postrzegasz jako mocną stronę i czy możesz ją wykorzystać w innej dziedzinie swojego życia. Jeśli lubisz swój głos i masz dobrą dykcję, może zostaniesz lektorem albo przeżyjesz wspaniałą przygodę z dubbingiem? Jeśli piszesz cenne i angażujące posty w mediach społecznościowych, może spróbujesz swoich sił w marketingu? Albo inaczej wykorzystasz lekkość wyrażania siebie słowem?
  • Przeczytaj artykuł Do czego wykorzystać swoje mocne strony. Może spojrzenie z innej perspektywy podsunie Ci ciekawe wnioski?
  • Zrób ćwiczenie z programu „Odkryj swoje mocne strony”, który rusza już w kwietniu! Cały program rozwoju osobistego jest kompleksowy i trwa w sumie 10 dni, ale już zrobienie tego ćwiczenia naprowadzi cię na to, w którym kierunku zmierzać.
Talenty nie mogą się marnować!
***
A więc jakie są Twoje mocne strony? Podziel się nimi w komentarzach, w końcu tym, co dobre, trzeba się dzielić.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *