Czy zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, w której ktoś poprosił Cię o przysługę, Ty odmówiłaś i miałaś potem wyrzuty sumienia?

Prawdopodobnie każda Pewna Kobieta przeżyła choć raz coś takiego. Odmowa kończyła się złym samopoczuciem, odczuciem niewygody i dyskomfortem.

Aby zapobiec temu w przyszłości, warto zrozumieć, dlaczego źle czujesz się we własnej skórze, kiedy nie zgadzasz się na spełnienie czyjejś prośby.

Przypuszczasz, że osoby, które proszą Cię o pomoc, przysługę lub wyręczenie (zrób to za mnie), postrzegają Cię jako specjalistkę, na której można polegać, godnego zaufania eksperta oraz osobę o rozwiniętych umiejętnościach. Z jednej strony jest Ci miło, że ktoś dostrzega Twoje kompetencje i czujesz się wyróżniona. Z drugiej – wybierasz realizację własnych celów, bo jesteś Pewną Kobietą, która wie, że się nie rozdwoi, ani że doby nie rozciągnie.

Odmawiasz i żałujesz, ale jesteś pewna, że bardziej żałowałabyś, gdybyś nie odmówiła.

Jak sobie radzić z podobnymi sytuacjami w przyszłości?

Jak odmawiać i nie mieć potem wyrzutów sumienia?

Odpowiedzią jest formuła „pozytywnej odmowy”. Tak samo jak ciepłe lody i zimne ognie, pozytywna odmowa istnieje w rzeczywistości 😉 nie tylko wirtualnej rzeczywistości.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.